Alman Devleri Türkiye Rüzgârıyla Büyüyecek

0
409

Türkiye’nin rüzgârına kayıtsız kalamayan enerji devleri yatırımlarını ortak yapıyor. Son olarak iki Alman firması Türkiye için konsorsiyum kurdu.

Alman Devleri Türkiye’ye Yatırıma Geliyor

Türkiye’de artan enerji tüketimi küresel devlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Yenilenebilir elektrik üretiminde Çin, ABD ve Alman firmaları arasında Türkiye pazarını hedef alan yoğun rekabet, firmalara konsorsiyum kurduruyor. Geçmişte tek başına veya yerli bir ortak kanalıyla Türkiye’ye gelen yabancı devler, pazarda daha etkin yatırımlar yapmak için aralarındaki işbirliğini artırdı.Son olarak dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden Alman STEAG ve PNE Wind, Türkiye’de ortak çalışmak için yeni bir şirket kurdu.

Alman enerji devi Evonik’in şirketi STEAG ile PNE Wind’in rüzgârdan elektrik üretimini amaçlayan işbirliğinde hedef oldukça yüksek. İki firmanın yüzde 50 hisseyle kurduğu ortaklığın amacı 700 MW’lık kapasiteyle hizmet vermek. Bu da şu mevcut pazarın toplam kapasitesinin 4’te 1’ine denk geliyor. STEAG’ın Başkanı Joachim Rumsadt, “Türkiye’de 30 yıllık bir geçmişimiz var. Burada edindiğimiz tecrübelerimizi kullanarak, hızla büyüyen enerji piyasasında ortak bir sinerji oluşturacağız” diye konuştu. 

3 Bin MW Kurulu Güç

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin verilerine göre Türkiye’nin bu alandaki 2012 sonunda 2 bin 312 megavat (MW) olan kurulu kapasitesi geçen yıl devreye giren ek yatırımlarla ile 2 bin 956 MW’a kadar çıktı. Rüzgâr enerjisinde Avrupa lideri Almanya, kurulu kapasitesini geçen yıl 3,2 GW artışla 31 GW’ye çıkarırken İspanya 23 GW ile ikinci, İngiltere 10,5 GW ile üçüncü sırayı aldı. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments