Proje ve Fizibilite’de Sürdürebilirlik İlişkisi Nasıl Yürütülür ?

0
487

Bir yatırımda en önemli unsurlardan birisi de sürdürülebilirliktir. Bir yatırım projesi veya fizibilitesi için sürdürülebilirlik, özetle tesisin işletmeye geçtikten sonra kendi ayakları üzerinde durabilmesidir. Proje tamamlandıktan sonra proje hedeflerinin kendi yarattığı fonlarla varlığını sürdürmeleridir. Bunu sağlama üç temel unsura bağlıdır;

Sürdürebilirlik

   Girişimci                                             Sektörel Rekabet                              Nakit Akımları 

Yatırımcının teknoloji seçimi, pazarlama, ürün finansman konusundaki yanlış kararları tesisin kapanmasına neden olabilir. Sektörün mevcut yapısı veya gelişmeler firmanın satış gücünü ve dolayısıyla gelirlerini etkilemektedir. Bu durum tesisin yine kapanma sına yol açar. Firmanın günlük nakit ihtiyaçlarını karşılayamaması, insanların düzenli ve sağlıklı soluk alamaması gibidir. Kısa vadede tüm şirket yapısında ciddi sorunlara yol açtıktan sonra yine tesisin kapanmasına neden olabilirler.

Bunların dışında da sürdürülebilirliği etkileyen unsurlar vardır. Ekonomik krizler, siyasal ve sosyal olaylar, iklim değişiklikleri, hukuki düzenlemeler bunlara örnek olarak verilebilir. Fakat ilerideki bölümlerde de bahsedileceği üzere kritik noktaların hemen hepsi bir proje-fizibilite çalışmasında göz önüne alınan unsurlardır. Bu nedenle, özellikle fizibiliteler yatırımın sürdürülebilirliği için çok önemlidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments