Turizm Yatırımlarında Risk

0
564

Turizm yatırımlarında diğer yatırımlarda olduğu gibi riskler mevcuttur. Günümüz şartlarında kurumlar elde ettikleri gelirlerin bir kısmını tüketirken bir kısmınıda tasarruf  ederler. Tasarrufta bulunmanın amacı, bügünkü tüketim harcamalarından fedakarlık ederek gelecekte daha fazla tüketim olanağına sahip olunuyor. 

Turizm Yatırımda Risk Planlaması 

Turizm Yatırım Projelerinin Yönetim Değerlendirilmesi kitabındaki bilgilere göre ; yatırımcılar, yatırım kararı verirken, bekledikleri sonuca ulaşabileceklerini biliyorlarsa belirlikten söz edebiliriz. Portföy kuramı açısından,yatırımcı bekleyişlerinin oldukça dar bir alana yayılmas, belirlilik olarak değerlendirilebilir. Fakat hiçbir menkul olmadığı için belirli faktörler göz ardı edilerek anlamlı sonuçlara ulaşmak olasıdır. Yatırımlarla ve portföy teorisi ile bir diğer kavram belirsizliktir. Turizm yatırımda risk belirsizlik, menkul kıymetlere yapılan yatırımın getirilerinin gerçekleşme olasılıklar hakkında yeterli bilginin olmamasıdır. Risk ve belirsizlik kavramlarını birbirinden ayıran sınır çok incedir. Turizm yatırımda risk konusu ,geleceğin belirsizliğine karşın olasılık tahmini subjektif olarak yapılıyorsa belirsizlikten, objektif olarak yapılıyorsa yani mevcut bilgiye dayalı olarak yapılıyorsa riskten baksediliyor demektir.

 

Hangi yatırım kriteri uygulanırsa uygulansın, yatırım projeleri arasında seçim yaparken risk unsurunu dikkate almamak gerçekçi bir tutum olmaz. Hemen her bir yatırım projesi farklı derecede risk taşımaktadır. Finansal açıdan turizm yatırımda risk ise, beklenen getirinin gerçekleşen getiriden sapma olasılığıdır. Getiri ise bir yatırımdan belirli bir dönem içinde yapılan yatırıma karşılık elde edilen geliri göstermektir. Turizm yatırım projelerinin risk derecelerinin farklı olduğunu kabul etmek, gerçekçi bir tutum olduğuna göre bu riski nicel olarak ölçmek ve yatırımlar arasındaki risk farklılığını gidererek aynı bazda birbiriyle mukayese edilebilir hale getirmek, yatırım projelerinin değerlendirilmesinde önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Her işletmenin ve yatırım projesinin belli derecede riske maruz olduğu gözden uzak tutulmamalı ve riskler önemli düzeye ulaştığında, yatırım proje değerlemesinde riski dikkate alacak biçimde düzeltmeler yapılmalıdır.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments