Sansaryan Han Beş Yıldızlı Otel Olacak

0
842

İstanbul Sirkeci’deki eski emniyet müdürlüğü binası olan Sarsaryan Han ihalesini kazanan Özgeylani İnşaat, Han’ı 5 yıldızlı otel yapacak.

Sarsaryan Han‘ın sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açtığı ihaleyi kazanan Özgeylani İnşaat, Han için 235 bin TL’lik kira bedeli ödemeyi taahhüt etti. Özgeylani İnşaat yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Şirketimizin Türkiye’de ve İstanbul’da bu ilk yatırımı Sansaryan Han olacak. Çok hassas bir çalışma yürüteceğiz. Özellikle Sultanahmet’in tarihsel dokusuna ve binanın tarihsel geçmişine uygun bir restorasyon yapılması için dünya ölçeğinde ses getirecek bir restorasyon yapılacak. Handa restorasyonun 18 ayda tamamlanarak otelin hizmete gireceğini söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’yle işbirliği içerisinde alanında en iyi sanat tarihçileri, mimarlarla birlikte hareket edeceğiz. Tarihi yarımadanın en şık 5 yıldızlı otellerinden biri olacak. Projenin yaklaşık 13 milyon TL’ye mal olmasını bekliyoruz. Sansaryan Hanı en geç 2016 yılı sonunda açmayı hedefliyoruz. Sultanahmet’in tarihi dokusuna uygun bir otel olacak. Turizm alanında başarılı otel gruplarıyla görüşüyoruz. Otelimizin ismi de buna göre netleşecek.” 

Uzun süre siyasi nedenlerle polisin gözaltına aldığı kişilere işkence yaptığı bina olarak bilinen Sarsanyan Han, Emniyet Müdürlüğü binası olarak kullanılmış.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments