Otel Talebi Geliyor

0
332

OTEL TALEBİ

Türkiye’ye akın eden yabancı yatırımcılar özellikle yeni değerlenmeye başlayan bölgelere ilgi gösteriyor.

Kuveytli Yatırımcı Talep Etti Arsa Fiyatı Milyon Dolar Oldu

Tersanelerin boşaltılıp yerine AVM, otel gibi projelerin geliştirileceği Haliç bölgesinde yabancı yatırımcı hareketliliği yaşanıyor. Özellikle Kuveytli yatırımcıların akın ettiği bölgede, arsaların fiyatları 15 milyon dolara kadar yükseldi

Milliyet Gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine göre ; Mütekabiliyet yasasıyla Türkiye’ye akın eden yabancı yatırımcılar özellikle  yeni yeni değerlenmeye başlayan bölgelere yoğunlaşıyor. Bu kapsamda Camialtı ve Taşkızak Tersaneleri’nin boşaltılıp bu alanda AVM, yat limanı  ve otel gibi projelerin geliştirileceğinin duyulmasıyla hayli hareketli bir dönemden geçen Haliç, yabancı yatırımcının dikkati çeken bölgeler arasında yerini alıyor. Emlak fiyatlarının hızla artmaya devam ettiği bölge, özellikle Kuveytli iş adamlarının ilgisini çekiyor.

Bölgeye olan ilgiyle birlikte emlak fiyatlarının tırmanışa geçtiğini vurgulayan gayrimenkul danışmanları konutların yanı sıra arsa fiyatlarının da tavan yaptığını dile getiriyor. Özellikle deniz manzaralı, Haliç’e sıfır arsaların yoğun talep  aldığını ifade eden danışmanlar, önemli konumlarda bulunan arsaların fiyatlarının milyon dolarlara ulaştığını söylüyor. Danışmanlar, Kuveytli yatırımcıların özellikle otel projeleri geliştirebilecekleri arsa arayışında olduklarını anlatıyor.

Bölgedeki  fiyat artışının son yıllara nazaran katlandığını söyleyen emlak danışmanı Sinan Atabey, yabancı yatırımcıların bölgeye yoğun ilgi göstermesiyle birlikte arsa fiyatlarının arttığını vurguladı.Atabey, “Özellikle Kuveytli yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor. Genelde zengin işadamları yatırım amaçlı arsa bakıyor” dedi. Atabey, Kuveytlilerin bölgede otel geliştirmek istediklerini de ifade etti.

Yatırımcı akınının devam etmesinin fiyatları artırdığını anlatan Atabey, arsaların metrekarelerin zaman içinde 3 bin 500 liradan 10 bin liralara çıktığını söyleyerek, “Çok güzel  yerlerdeki arsaların fiyatları milyon dolarları bile gördü. 5 milyon ile 15 milyon dolar arasında denize nazır yerlerde arsa bulmak mümkün. Örneğin,Sütlüce’de boş bir arsa için 8 milyon dolar isteyen müşterimiz var” diye konuştu. 

Otel Talebi Geliyor 

Haliç’te geniş arsa bulmanın mümkün olduğunu ifade eden emlakçılar, özellikle zengin işadamlarının bölgeye akın ettiğini söyledi.  İlçedeki bu büyük arsaların lüks konut  projelerinin yanı sıra otel yapımına da elverişli olduğunu belirten danışmanlar, “Bireysel yatırımcıların dışında büyük firmalar bölgeyle ilgileniyor. Özellikle otel projeleri yapmak istiyorlar” dedi.

Eski Binalar Yenileniyor

Bölgede emlak danışmanlığı yapan Yaser Kundak’ da, fiyat artışının devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Tersanelerin taşınmaya devam ettiğini de aktaran Kundak, “1 sene içinde projeler netlik  kazanacak. O zaman satışların ve projelerin daha hızlı bir şekilde gelişmesini bekliyoruz” dedi. Bölgedeki konutların yanı sıra arsa fiyatlarının da artmaya devam ettiğini anlatan Kundak, “Daha önce fiyatı 2 milyon lira olan 100 m2’lik bir arsa vardı. Alıcılar ilgilenmeye devam edince arsa sahibi fiyatı artırmak istedi ve arsanın fiyatı 4 milyon liraya yükseldi. Yatırımcılar var ama henüz satılmadı. Buraya otel yapmayı planlıyorlar” diye belirtti.Ayrıca bölgedeki eski binaların da yenilenmeye başladığını ifade eden Kundak, bölgenin yoğun bir inşaat potansiyelinin olduğunu anlatarak, “ Mantar gibi her gün bir şeyler çıkıyor, her yer yenileniyor ve gelişiyor” dedi.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments