Otel Fizibilite Çalışmalarında Uygulanan Yollar

0
524

Otel fizibilite çalışmaları bir işletmenin geleceğini belirleyen ve detay gerektiren çalışmalar bütünüdür. Yeni açılacak, yeni konumlandırılacak veya işlemeyen bir işletmenin yada otelin tekrar karlı hale getirtmesi için öncelikle yapılması gereken öncelikli konu fizibilite çalışmalarıdır.

Otel Fizibilite Yanılma Payı % 10 Geçmemeli

Otel fizibilitesi çalışmaları ,mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bir ekip işidir. Yapılan bir fizibilitedeki yanılma payı % 5 – % 10 geçmemesi gerekir. Aksi halde yanlış yatırım ve yanlış yönlendirilmeler sonucu karlılık oranlarının düşmesine sebebiyet verir. Otel fizibilitesi çalışmasında uygulanması gereken yolları şu şekilde sıralıyabiliriz;

1. Yerin tespiti, konumu ve lokasyon algılanması.

2. Yerin ve işletmenin uyumluluğu.

3.Konseptin işletmeye uyumu.

4. İşletmenin tüm gelir senaryoları ve gider senaryolarının raporlanması.

Otel fizibilitesi çalışmalarındaki önemli konulardan biriside, bu çalışmalar sırasında uygulanacak olan kavram, çalışan personel ve teknik alt yapının uyumluluk ve sonuç birleşmesidir.Bu değerleri uluslar arası standart normları ile kıyaslayarak  ülkemiz şartlarındaki doğru verilere çeşitli programlar aracılığı ile uyumuyoruz. Ve sonuçları gerçeğe çok yakın hale getirerek yatırımcıya fotoğrafın  her yüzünü  gösterebiliyoruz.

Her  otel işletmesinde doğru yapılacak bir fizibilite, o işletmenin beş yılın garantiye alınmasını sağlar. Ekonomik şartların göz önünde bulundurularak yapılması gereken fizibilitedeki en önemli unsurlardan biride, swot analizinin fizibiliteye uyumlaşabilmesidir. Doğru otel fizibilitesi, doğru işletme eşittir, yüksek hizmet kalitesi ve yüksek karlılıktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments