Hangi ilde Ne Tür Otele Ne Kadar İhtiyaç Olacak ?

0
555

Türkiye’de turizminin en önemli ayaklarından biri olan konaklama sektörü geliştikçe, zincirleşme ve gruplaşma eğilimide artıyor. Özellikle son yıllarda büyük otel zincirlerinin, turizm konusunda Anadolu’ya büyük yatırımlar yapması dikkat çekiyor. Özellikle Anadolu’da Hangi ilde Ne Tür Otele ihiyaç olduğunu gösteren araştırma raporları , Anadolu’ya rağbeti açıkça gösteriyor.

Turizm Anadolu’ya Yöneldi

Yeni otel yatırımları, başta Antalya olmak üzere diğer kıyı bölgelerde arz ve talep dengesini bozduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Buna karşılık Anadolu’nun birçok yerinde yeni otellere gereksinim duyuluyor. Ancak burada da hangi türde otele gereksinim olduğu öne çıkıyor.Türkiye, Otelcilik için kıyı bölgelerinden sonra şimdi de Anadolu da ki potansiyeli ile yerli ve yabancı firmaların ilgisini çeken bölgelerden birisi haline geldi. Daha önce kıyı bölgeleri ile şehirlerden İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde yoğunlaşan otel yatırımları için artık Anadolu tercih edilmeye başlandı.

Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin yerli ve yabancı otel işletme zincir ve grupları ile ilgili araştırmasına göre, yabancı ve yerli otel işletme zincir ve grupları, Türkiye’de son yıllarda Anadolu’nun ticaret ve sanayi kentleri ile kültür ve turizm potansiyeli gelişen bölgelere yöneldi. Araştırma sonuçlarına göre, aralarında Hilton, Mövenpick,Radisson , Marriott , Accor , Kempinski gibi yabancı ; Dedeman , The Marmara , Divan ve Anemon gibi yerli işletmelerin bulunduğu gruplar , bir süre önce başlattıkları Anadolu’ya yönelme girişimlerini hızlandırarak sürdürüyorlar. Yerli ve yabancı otelcilik firmalarının açıkladıkları planlarında, büyük bölümü Anadolu’ya yönelik olan çok sayıda proje bulunduğu

Teşvikler Yön Değiştirdi 

Ekin Grubunun turizme yönelik projeler ile ilgili araştırmasında otel zincirlerinin Anadolu’ya açılmasındaki hızlanmayı gösteriyor. Araştırmaya göre, yeni otel yatırımı için alınan teşvik belgeleri içinde Antalya, Muğla, İstanbul, Aydın, İzmir’in oluşturduğu 5 şehrin payı yüzde 76 iken, bu oran 2013’ün 10 ayında yüzde 51 ‘e geriledi. Buna karşılık adı geçen beş il dışında kalan şehirlerde teşvik belgesine bağlanan otel projelerinin toplam içindeki payı yüzde 24’ten yüzde 49’a yükseldi.

Hangi ilin Hangi Türden Otele Ne Kadar İhtiyacı Olacak?

Başka bir araştırmaya göre,Hangi ilin Hangi Türden Otele ne Kadar İhtiyacı olacağını ortaya koydu. 20 Anadolu şehri için yapılan analizlerde otel zincirlerinin daha önce Anadolu’da ekonomik açıdan gelişmiş ya da gelişmekte olan 4 ve 5 yıldızlı otellerin bulunmadığı illere rağbet ettikleri, son dönemde ise tercihinin 3 ve 4 yıldızlı otellere kaydığı belirtiliyor.

[table id=6 /]

 

A: Öncelikli ihtiyaç var

B: Kısa vadeli ihtiyaç var

C : Orta vadede ihtiyaç var

D: Potansiyeli Değerlendirmeye açık

Kaynak:PFD

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments