Günlük Kiralık Daireler Pansiyon Statüsüne Alınıyor

0
1241

Otelciler tarafından tepki gösterilen günlük kiralık daireler için düzenleme yapılması gündeme geldi. Bugün gazetesinin haberine göre, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, gayri resmi otelcilik hizmeti veren evlerin pansiyon statüsünde olduğu yönünde görüş verdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan toplantıda ele alınan konu içi yasal düzenlemeler ortaya çıktı. Buna göre, Ülke çapındaki bin 275 polis Merkezi, sorumluluk bölgesinde ki günlük kiralık evleri sıkı biçimde denetleyecek. Ev sahipleri belediyeden ruhsat çıkarmak zorunda kalacak. Uyarıya karşın ruhsat almadan pansiyon hizmeti vermeyi sürdüren günlük kiralık evler, mülki amirin kararı ile geçici sürelerle mühürlenecek.

Ev sahiplerine Kabahatler Kanunu’nun ” emre aykırı davranış ” suçundan 183 TL idari para cezası kesilecek. Bakanlar Kurulu  kararı ile 30 yatak ve üzerinde konaklama hizmeti veren işletmelere uygulanan Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi ( GİYKİMBİL ) günlük evleri de içine alacak şekilde değiştirilebilecek. 

Evlerde Konaklayacakların Bilgisi Emniyet’e Aktarılıcak

İşletmeler GİYKİMBİL’e girdikten sonra konaklama bilgileri internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak. Polis pansiyon sahiplerinden gelen müşteri bilgilerini Genel Bilgi Tarama ve Ulusal Yargı  Ağı üzerinden sorgulanacak. Hakkında yakalama ya da tutuklama kararı bulunan kişi, kiraladığı evde gözaltına alınacak. 

Pansiyon Ruhsatı Bir Çözüm Değil 

Öte yandan Alternatif Konaklama Derneği yapılan yasal düzenlemenin sektörün sorunlarına çözüm olmadığını açıkladı. Dernekten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi. ” Bir basın organımızda yer alan ve İçişleri Bakanlığı nezdinde alternatif konaklama mekânlarına yönelik olarak yapılması planlanan yasal düzenlemeler birçok yönden sektörün ve sektörden hizmet alanların beklentilerinden uzaktır. Söz konusu haberde geçen’ pansiyon ruhsatı ‘ düzenlemesi alternatif konaklama mekânlarına dâhil edilen yapıların ve coğrafyaların farklılığı nedeniyle sektörün ürettiği işin kalitesini ve yapılış tarzını riske atacak niteliktedir dedi.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments