İstanbul Otel Raporu

0
487

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), İstanbul Konaklama Kapasitesi Raporu‘nun ikincisini yayınladı. En büyük pay 33 bin 996 yatak kapasitesi ile 5 yıldızlı otellerde.TUROB’dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un mevcut otel sayısı ve konaklama kapasitelerinin detaylandırıldığı raporda, Avrupa ve Anadolu Yakası’nda otel yatırımları açısından öne çıkan bölgeler ve devam eden yatırımlar da yer aldı.

Otel Raporunda En Büyük Pay 5 Yıldızlı Otellerin

Açıklanan istanbul otel raporuna göre, görüşlerine yer verilen TUROB Başkanı Timur Bayındır, İstanbul’un var olan eşsiz turizm zenginliğinin her geçen gün daha geniş kitlelere yayıldığını ve kentin marka değerinin giderek yükseldiğini belirtti. Tarih ve coğrafyadan gelen miras ile beslenen İstanbul’un gelişen teknoloji ve modern hizmetleri ile vazgeçilmez bir cazibe noktası halinde olduğunu aktaran Bayındır, rapora ilişkin şunları kaydetti:

 

İstanbul konaklama sektöründeki en büyük pay, tesis sayısı bakımından 4 yıldızlı otellere ait iken, yatak kapasitesi bakımından 33 bin 996 ile 5 yıldızlı otellere aittir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belge sahibi olmayan konaklama işletmeleri ise bin 272 tesis ve 70 bin 87 yatak ile toplam kapasitesinin yarısına eşdeğerdir. Konaklama tesislerinin, turizm ve iş merkezleri ile doğru orantılı olarak, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Atatürk Havalimanı bölgesinde yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu bölgelerdeki kapasite, toplam kapasitenin yüzde 75’ini geçerek 100 binin üzerinde yatağı temsil etmektedir. İstanbul’daki yeni otel yatırımları 36 binlik yatak kapasitesi ile mevcut kapasitenin yaklaşık olarak yüzde 25’ine tekabül etmektedir. İstanbul otel raporuna göre,Yeni yatırımlarda en büyük oran 22 bin 68 yatak kapasitesi ile 5 yıldızlı otelleri, bölgesel olarak da 6 bin 88 yatak ile Şişli’ye aittir. Şişli’yi, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Fatih takip etmektedir.”                                           

                                                                     

İstanbul Otellerinde Oda Sayısı 75bin

İstanbul’un Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli turizm işletmeleri bakımından mevcut konaklama kapasitesinin 40 bin 676 oda ve 82 bin 354 yatak olduğuna işaret eden Bayındır, “Belgesiz tesisler ile birlikte toplam konaklama kapasitesi, 75 bin 79 oda ve 152 bin 441 yatak olarak tespit edilmiştir. Yeni yatırımlar ile otel kapasitesinde yaklaşık yüzde 25 artış öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

Raporun devamına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.turob.com/Resources/doc/201312132konaklama.pdf

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments