Türkiye genelinde tam 522 otel satılık. İşte o oteller…

0
404

Para Dergisi’nden Bülent Ekinci, bir araştırma yaparak Türkiye genelinde satılık tüm otellerin listesini çıkardı. Haberde satılık otellerin yatak sayılarından bulundukları bölgeye, fiyatlarına kadar tüm detaylar mevcut.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye genelinde toplam 522 otel satılık durumda. Satılığa çıkarılan oteller arasında fiyat yelpazesi ise 250 bin dolar ile 140 milyon dolar arasında değişiyor.

“Türkiye’de geleceği en parlak yatım alanlarından biri olarak turizm gösteriliyor. Bu bağlamda biz girişimci ve turizm yatırımcıları için Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı satışa çıkarılan otelleri araştırdık. 250 bin TL’ye 35 yataklı küçük bir otel ya da 130 milyon euro’ya bin yataklı beş yıldızlı tesis satın alabilirsiniz…

Türkiye deniz, kum ve güneş üçlüsünde dünyanın sayısı tatil rotaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ve her geçen yıl sıralamada üst basamaklara tırmanıyor. Sadece yabancı turist olarak değil yerli turist sayısında da her geçen yıl artış gözlemleniyor.

Tatil bölgelerindeki havaalanlarına uçakların biri inip biri kalkıyor. Turizm acenteleri ile çalışan oteller, aylar öncesinden odalarını satmış oluyorlar. Temmuz-ağustos aylarında otellerde yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Türkiye diğer taraftan alternatif turizm kanallarında da önemli bir potansiyel. Av turizminden kongre turizmine, kış turizminden gurme ve turizmine yelpaze çok geniş. Turizm otoriteleri dünyada önümüzdeki 10 yıl için Türkiye’yi parlayan yıldız olarak gösteriyor. Hal böyle olunca sadece tatil bölgelerinde hemen her şehirde otel işletmek, iyi bir yatırım aracı olarak dikkat çekiyor.

Bakımlı bir tesis ve iyi bir planlama ile yaptığınız yatırım size fazlası ile geri dönebilir. Satın alacağınız oteli siz işletmeseniz bile kiralayarak yaptığınız yatırımı 10-15 yılda geri kazanabilirsiniz.
Kış sezonu ise otel almak için en uygun dönem olarak gösteriliyor. Çünkü, finansal sıkıntı yaşayan otel, motel veya tatil köyü gibi işletmeler daha çok kış aylarında el değiştiriyor…

522 SATILIK OTEL

Türkiye’nin hemen her yerinde satılık otel bulmanız mümkün. Para dergisi olarak yaptığımız araştırmada Edirne’den Erzurum’a Samsun’dan Antalya’ya kadar pek çok il ve ilçede satılık 522 otel tespit ettik. Satışa çıkarılan otellerin çoğu bakımlı ve faal olarak çalışır durumda. Kimi finansal sıkıntılardan kimi iş değişikliğinden otelini satışa çıkarmış. Satışa çıkarılan oteller arasında henüz inşa halinde olan da var, tek yıldızlı, 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı olan da var. Satın almak için hemen her keseye uygun bir otel bulmak mümkün.

ÇOĞU ANTALYA’DA

Turistik amaçlı otel inşa edilen bölgelerin başında Akdeniz geliyor. O yüzden de en çok satılık otel Antalya ve çevresinde bulunuyor. Antalya’nın plajları ile ünlü Lara ve Konyaaltı bölgesinde, Manavgat, Side, Belek, Kemer ve Alanya gibi turistlerin tercih ettiği tatil beldelerinde 230’dan fazla satılık otel var.

Ege de Akdeniz gibi tatilcilerin tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Ege’de otellerin çoğu Aydın’a bağlı Kuşadası ve Didim ile Muğla’ya bağlı Marmaris, Bodrum, Fethiye, Dalaman, Dalyan gibi tatil cennetlerinde yer alıyor. Muğla’da satılık otel sayısı 100’ün üzerinde. Aydın’da ise 40’ın üzerinde satılık otel bulmak mümkün.

İstanbul, İzmir, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, İçel gibi illerde de çok sayıda satılık otel bulmak mümkün. İstanbul’da Beyoğlu bölgesinde 20’den fazla satılık otel bulabilirsiniz. İzmir’in içinde ve Çeşme, Selçuk, Foça gibi tatil beldelerinde de 30’a yakın satılık otel var.

UCUZU DA VAR PAHALISI DA

Türkiye genelinde satışa çıkarılan otellerin fiyatları da bulunduğu bölgenin turizm potansiyeline, arazinin büyüklüğü ve otelin yatak kapasitesine göre değişiyor. Örneğin İçel’in Anamur ilçesinde 5 katlı 35 yatak kapasiteli bir oteli 250 bin TL’ye satın almanız mümkün. Muğla Dalyan’da 15 odalı butik bir oteli ise 350 bin TL’ye satın alıp hemen işletmeye başlayabilirsiniz. Dalaman’da havuzu, disco barı ve restoranı bulunan 18 yataklı küçük bir oteli 700 bin TL’ye ya da Bodrum’un içinde 3 katlı 45 yataklı restoranı, barı ve havuzu bulunan başka bir oteli 750 bin euro’ya satın alabilirsiniz. 100 dönümlük arazi içinde kurulan, 500 veya bin yatak kapasiteli çok daha büyük turistik otellerin fiyatları 130 milyon euro’ya kadar çıkıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments