Karadeniz’e Dev Yatırım

0
399

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) hazırladığı ve 6 kenti kapsayan “Doğu Karadeniz Bölge Planı”na göre 2014 ile 2023 yılları arasında bölgede, özel ve kamu sektöründe 230 milyar liralık yatırımın gerçekleşeceği öngörüldü.2014-2023 Bölge Planı Taslağı” verilerinden derlediği bilgilere göre, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerine hizmet veren DOKA, bölgesel kalkınmada strateji ve yönlendirme sağlaması için ön hazırlıklarına 2011 yılında başladığı 2014-2023 bölge planında taslak çalışmalarını tamamladı.

karadeniz

Karadeniz’de Öncelik Sektörlerin Belirlenmesi

Çalışma kapsamında ajans tarafından 33 sektörel analiz, 199 çalış tay ve saha çalışması, 32 odak grup toplantısı ve yaklaşık 300 kişiyle görüşme yapılmasının yanı sıra bu çalışmalara dayanılarak ilk aşamada bölge için önemli sektörler belirlenerek planın şekillenmesi sağlandı.Bölge genelinde doğrudan veya dolaylı olarak yaklaşık 5 bin kişinin katkı sağladığı planın taslak haline göre, bölgede bulunan illerin finansmanı kamu kaynakları, özel sektör yatırımları, ajans kaynağı ve Avrupa Birliği (AB) hibelerini oluşturuyor.

Planda, kamu yatırımlarının bölgede sürdürülebilir kalkınmayı sağlayan altyapıyı oluşturma amacı taşıdığı ifade edilerek, Kalkınma Bakanlığının son 10 yıla ait kamu yatırım programları dikkate alındığında 2014-2023 yılları arasında bölgede yaklaşık 30 milyar lira kamu, 200 milyar lira ise özel sektör yatırımı gerçekleşeceği öngörüldü. Ayrıca, kamu ve özel sektör yatırımlarına ek olarak DOKA’nın da bu plan kapsamında amaç ve hedeflere ulaşmak için mali destek teklif çağrısı programlarına hızla devam edeceği kaydedildi.

Abd’den 1,5 Milyar Lira

DOKA’nın gelirlerinin tahsilâtının tümünün gerçekleşmesi durumunda altı ilden oluşan TR-90 Düzey 2 Bölgesi ekonomisine, toplamda yaklaşık 750 milyon liralık kaynak aktarılması planlanıyor. Öte yandan, AB tarafından 2014-2023 yılı Katılım Öncesi Mali Yardım Bütçesi ile bölgede muhtemel programlara göre hesaplanan hibe ve diğer kaynaklarının ise 10 yıllık sürede yaklaşık 1,5 milyar lira olarak gerçekleşeceği belirtildi.

Plan kapsamında, kır ve kent bütünlüğünü sağlayarak sosyal refah ve yaşam kalitesini geliştirmiş bir bölgenin amaçlandığı belirtilen taslakta, nitelikli insan, sosyal refah ve yaşam kalitesi, yenilikçi ve rekabetçi ekonomi, kırsal odaklı zenginlik ve mutluluk, yaşanabilir mekânlar ve sürdürülebilir çevre adında başlıklar oluşturuldu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments