Akfen GYO’dan Dört Yeni Otel Yatırımı

0
486

Ekonomik şehir otelciliği konsepti ile 2013 yılında İstanbul, İzmir ve Rusya’da toplam 3 yeni otelini hizmete açan Akfen GYO, dört yeni otelin daha yatırımına devam edecek. Akfen GYO ilk beş yıldızlı otelini ise Karaköy’de açacak.

Son iki yılda 5 yeni otelin yatırımını tamamlayarak portföyündeki işletmeye açık otel sayısını 16’ya yükselten Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), stratejik ortağı Accor S.A ile birlikte önümüzdeki iki yılda işletmeye açık otel sayısını 20’ye, oda sayısını da 3 bin 641’e yükseltmeyi hedeflediğini açıkladı.

Net Değeri 950 Milyon TL Oldu 

Akfen GYO’nun yılsonu performansı ve gelecek dönem hedeflerine ilişkin bilgiler paylaşan Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, “Otel kira gelirlerimiz 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 31 artarak 41 milyon TL oldu. Şirketin net aktif değeri ise 30 Eylül 2013 itibariyle 950 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

2013 yılında İstanbul’da Ibis Otel Esenyurt, İzmir’de Ibis Otel Alsancak ve Rusya’da Ibis Otel Kaliningrad’ı hizmete açtıklarını ifade eden Süha Güçsav, böylece şirket portföyünde bulunan faaliyetteki otel sayısının 13’ten 16’ya; bu otellerin hizmete açılmasıyla birlikte oda sayısının da 2 bin 314’ten 2 bin 777’ye yükseldiğini belirtti.

Güçsav, “Otel yatırımlarımızla, gelişen Türk orta sınıfının artan turizm talebinden ve Türk iş dünyasının artan mobilizesinden mümkün olduğunca fazla pay almayı planlıyoruz Turizm yatırımları Türkiye ekonomisi ile doğru orantılı olarak ilerliyor. Ekonomik açıdan gelişme gösteren illerde otel yatırımlarının yoğunluk kazandığını görülüyor. Anadolu’nun çeşitli kentlerinde şehir oteli potansiyelinin artmasıyla 3 ve 4 yıldızlı otel projelerinin geliştirilmesine ağırlık verildi.

NOVOTEL Karaköy 2015’te Tamamlanacak

Şirket olarak İstanbul’daki yatırımlarımıza devam ediyoruz. İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden biri olan Karaköy’de beş yıldızlı ve 200 odalı Novotel Karaköy projesini hayata geçirdik. Proje inşaatına 2012 yılında başladık. Uzun dönemli proje finansmanı sağlanan projeyi, 2015 yılı ilk çeyreğinde tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz. Buna ilaveten yine İstanbul Tuzla’da yaklaşık 15 milyon TL bedelle 4 bin 260 metrekare büyüklüğünde bir arsa satın aldık. Söz konusu arsa üzerinde öncelikle 200 odalı bir Ibis Otel inşa edeceğiz, bu otelin performansına göre yanındaki rezerv alana bir de Novotel yapabiliriz. Ayrıca Ibis Otel Esenboğa’yı 2014 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlanıyoruz” diye konuştu.

Moskovo’da Yatırım Hızla Yükseliyor

Türkiye’nin yanı sıra Rusya’da standartlaştırılmış konaklama tesislerinin az olması nedeniyle bu ülkede giderek büyüyen şehir otelciliği segmentinde pazar paylarını arttırmaya yönelik adımlar attıklarını ifade eden Süha Güçsav, “Eylül 2013’te Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni bir yatırıma imza attık. Yüzde 100 bağlı ortaklığımız Hotel Development Investment BV (HDI), Beneta Limited ile 4 Eylül 2013 tarihinde bir hisse satış sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşme ile merkezi Rusya’da bulunan Severnyi Avtovokzal Limited şirketinin hisselerini 12 milyon 975 bin dolar bedelle devraldık. Şirket, Moskova’nın merkezinde toplam arsa büyüklüğü 2 Bin 10 m2 olan ve üzerinde 317 odalı otel olarak projelendirilen ve yapı ruhsatı alınan projenin haklarını elinde bulunduruyor. Projenin inşaatı devam ediyor, 2015 yılında hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

2015 Yılında 20 Otele Ulaşmış Olacak 

Güçsav, son olarak “Ibis Otel Esenboğa ve Novotel Karaköy’ün ardından 2015 yılında Ibis Otel Tuzla ve Moskova Ibis Otel projelerinin yatırımlarının tamamlanması ile şirketimizin kendisi ve bağlı ortaklıkları vasıtasıyla 4 tanesi Rusya’da olmak üzere toplam 3 bin 641 oda kapasiteli 20 adet oteli işletmeye geçmiş olucak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments