Makine Değerleme Raporunu Kim Hazırlar?

0
1189

Değerleme Uzmanı, UDES’in ilgili maddesinde şu şekilde tanımlanmaktadır:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, Varlık Değerleme Uzmanları, Değerleme Uzmanları, değerleme yapmak ve sonuçlarını raporlamayı iktisadi bir faaliyet olarak yürüten özel bir meslek grubudur. Meslek erbabı olan değerleme uzmanları oldukça zor eğitim, öğretim ve ehliyet testlerinden geçmek ve becerilerini göstermek durumundadır. Ayrıca bu kişiler, çalışma  ilkeleri  (ahlaki ilkeler ve yetkinlik) ve mesleki faaliyet standartlarına riayet etmeli, bunları muhafaza etmeli ve Genel Kabul Görmüş Değerleme  ilkelerine uymalıdırlar.

Makine Değerleme Raporunu Mühendisler Hazırlıyor

Türkiye’de lisanslama açısından Makine Değerleme Uzmanlığı ’  bulunmamaktadır. Makine Mühendisleri Odası’nın Türkiye Mahkemeleri’nde görev yapabilmenin önşartı olan bilir kişilik belgesi için düzenlediği kurslar vardır ve Türkiye mahkemeleri’nde bu belgeye sahip mühendisler bilirkişilik faaliyetinde bulunabilir. Ancak ne yazık ki hala Makine Değerleme Uzmanlığı ünvanı bir sertifika veya lisansa bağlanmış değildir.

Günümüzde makine değerlemesi, gayrimenkule bağlı hak olması durumunda SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından ekiplerinde uzman Makine Mühendisleri olması durumunda yapılabilmektedir.Bu haliyle makine değerleme raporlarını makine mühendisleri hazırlamakta ve kontrolleri yine uzman kontrolörler tarafından sağlanarak müşterilere teslim edilmektedir.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments