Akaryakıt Dağıtıcı Sayısı 80`e Dayandı

0
620

Akaryakıt dağıtım piyasası son yıllarda çok hareketli. Bu senenin başından bu yana üç yeni şirket lisans alarak piyasaya girdi. Geçen yıl da 4 şirket lisans almıştı.Ancak, lisans iptali tarafı daha hareketli. Bu yıl 7 şirketin lisansı iptal edildi. Geçen yıl da 9 şirketin lisansı iptal edilmişti. 2010 yılındaki 10 iptal de dâhil edildiğinde, son 3 yıl içinde toplam 26 dağıtıcı piyasadan çekilmiş veya lisansını kaybetmiş oldu. Geçmiş senelerin aksine bu yıl akaryakıt piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK-Kurul), üç yeni şirkete dağıtım lisansı vermesiyle birlikte oyuncu sayısı 79’a ulaştı.

Yeni oyuncular, Memoil, Emir Trans ve Mensal Petrol. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK-Kurul), petrol piyasasında yeni lisanslar verdi. Bunlardan üçü dağıtıcı lisansı. Dağıtıcı lisansı verilen şirketler Mensal Petrolcülük İç ve Dış Ticaret AŞ, Emir Trans Akaryakıt Dağtım Sanayi ve Ticaret AŞ ve Memoil Taşımacılık İnşaat Tekstil Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak sıralanıyor.

Akaryakıt Sektöründe Dağıtım Şirketleri Çoğalıyor

Söz konusu yeni oyunculara, sırasıyla 31 Ekim 2013, 22 Ekim 2013 ve 14 Ekim 2013 tarihlerinden itibaren 15 yıllığına petrol dağıtıcısı olarak faaliyet gösterme izni verildi.Son lisanslarla birlikte Türkiye akaryakıt dağıtım sektöründeki oyuncu sayısı da 79`a yükseldi.EPDK son olarak 19 Eylül 2013`te Hema ve Seikonturk`a 3 Ekim 2013`te de tarihlerinden itibaren 15 yıllığına petrol dağıtıcısı olarak faaliyet gösterme izni verildi.EPDK son olarak  3 Ekim 2013`te de Neptün Akaryakıt, Hocaoğlu Petrol ve Askar Akaryakıt`a akaryakıt dağıtıcı lisansı vermişti.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments